FLORIST

EURAXESS

ATP

Nowa książka naukowa wydana przez ISRL PAN w Poznaniu


Monografia Grzyby chronione Polski. Rozmieszczenie, zagrożenia, rekomendacje ochronne, której wydawcą jest nasz Instytut, została już wydrukowana. Została ona przygotowana pod patronatem Polskiego Towarzystwa Mykologicznego (www.ptmyk.pl).

Przygotowanie i druk książki zostały dofinansowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu Doskonała Nauka – dofinansowanie monografii naukowych (umowa nr DNM/SP/468952/2020), a także przez Polskie Towarzystwo Mykologiczne w związku z realizacją jego celów statutowych.

mnisw2

Jest to pierwsze tak obszerne opracowanie (512 str.) dotyczące chronionych w Polsce gatunków grzybów. Monografia zawiera fotografie i opisy owocników wszystkich (117) gatunków chronionych, krytyczną analizę ich rozmieszczenia w Polsce, określenie zagrożeń dotyczących poszczególnych gatunków i rekomendacje działań ochronnych. Książka jest kierowana do szerokiego grona odbiorców, w tym teoretyków i praktyków mających bezpośredni wpływ na ochronę różnorodności przyrodniczej Polski.

 news AK MRM

Grzyby chronione Polski. Rozmieszczenie, zagrożenia, rekomendacje ochronne - link do pobrania książki

 

Monografia jest wynikiem pracy 20. autorów z różnych polskich ośrodków akademickich oraz mykologów-amatorów. Wśród autorów i redaktorek książki są dwie mykolożki z ISRL PAN: dr Anna Kujawa i dr hab. Małgorzata Ruszkiewicz-Michalska, prof. ISRL.

Autorzy wyrażają wdzięczność Panom Profesorom Stefanowi Friedrichowi i Andrzejowi Grzywaczowi za wnikliwą recenzję przedwydawniczą. Redaktorki i autorzy bardzo dziękują również polskim i zagranicznym autorom zdjęć, które bardzo wzbogaciły książkę, a także Instytutowi Botaniki im. W. Szafera PAN w Krakowie za udostępnienie podkładu mapowego wykorzystanego do przedstawienia rozmieszczenia gatunków chronionych w Polsce.

Osoby zainteresowane książką proszone są o kontakt z dr Anną Kujawą (e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).